0272 217 17 85 - 0549 249 32 50  info@vefaozelegitim.com Maresal Fevzi Çakmak Mah. Yurdunal Apt. Merkez / AFYON

ash blonde ombre clip in hair extensions a list lace hair wig reviews latex lingerie uk how i grew my hair with weave platinum blonde human hair wigs sexy latex dress hair extensions photoshoot ideas thin hair thick noclip topper latex skirts uk

Zihinsel Yetersizlik Destek Egitim Programi

Mümkün olan en erken yasta baslayan özel egitim zeka geriligi olan bireyin toplumsal uyumunun, kendi kendine yetebilme becerisinin arttirilmasini saglamaya yönelik egitimler

Zihinsel Yetersizlik Destek Egitim Programi

Zihinsel yetersizlik, Zeka geriligi olan bireylerin egitimleri uzun zaman ve çok çaba gerektirir. Yapilan egitim ve tedavi girisimleri sonucunda birey belirli bir düzeye ulasmasina karsin, çok az kismi kendi kendine yeterli olabilmektedir.

Zeka geriligini tanimlamak çogu zaman sorun olmustur. Bunun nedeni bilim adamlarinin zekayi tam olarak neyin olusturdugu konusunda halen fikir birligine varamamalaridir. uzmanlarin çogu “bilissel yetenek” olarak düsünürken, bazilari da “gerçek yasamda karsilasilan sorunlari çözme” seklinde tanimlamaktadir.

Zeka, “amaca yönelik uyumsal davranis” olarak da açiklanabilir. Son yillarda bilissel zekadan ayri olarak sosyal zeka ve bunun alt kümesi olan duygusal zeka kavramlarinin da ileri sürülmesi tanimlamayi daha karmasik hale getirmistir. Günümüzde zeka hem bilissel yetenek hem de toplumsal uyum ölçütlerini kapsayacaksekilde tarif edilmektedir.

Amerikan Zeka Yetersizligi Birligi (American Association on Mental Deficiency, AAMD)’nin zeka geriligi için yaptigi tanimlamaya göre, zeka geriligi; gelisim döneminde meydana gelen, uyumsal davranistaki bozukluklarla birlikte bulunan ortalamanin altindaki zeka islevidir. Bu tanim zeka geriliginde, simdiki uyum sorununu ve islevsellikteki sinirlilgi sart kosar.

Ortalamanin altindaki zeka islevi ile birlikte iletisimde, kendine bakimda, evdeki yasamda, toplumsal yeteneklerde ve toplumsal yararlilikta, kendini yönlendirmede, sagligi korumada, akademik islevsellikte ve çalisma alaninda iki veya daha fazla bozuklugun olmasi öngörülür.

Bireylerde zeka geriligini saptamak için yapilan epidemiyolojik çalismalarda standartlar belirlenmistir ve istatistiksel modele dayanan psikometrik ölçümler kullanilmaktadir. Zeka geriligi tanisi için genellikle kabul edilen kesme noktasi, ortalamanin 2 standart sapma altindaki zeka bölümü (Intelligence Quotient, IQ)dir. Bu deger 70 zeka puaninin altini ifade eder.

Zihinsel Yetersizlik Destek Egitim Programi ile zihinsel yetersizligi olan bireylerin;

1. Algi ve bellek becerilerinin gelistirilmesi

2. Motor planlama becerilerinin gelistirilmesi

3. Dil ve iletisim becerilerinin gelistirilmesi

4. Kendini düzenleme stratejilerinin gelistirilmesi

5. Sosyal uyum becerilerinin gelistirilmesi

6. Erken okuryazarlik, erken matematik, matematik, ilk okuma yazma, akici ve dogru okuma, okudugunu anlama, yazili ifade, dinledigini anlama ve dil bilgisi alanlarinda akademik becerilerinin desteklenmesi hedeflenmektedir.

DİĞER HİZMETLERİMİZ

Eğitim Programlarımız

Özel Öğrenme Güçlüğü

Dil ve Konuşma Eğitimi

İşitme Güçlüğü Destek Eğitimi

Mental Reterdasyon

Dikkat Dağınıklığı ve Hiperaktivite

Bireysel ve Grup Eğitimi

Gelişimsel Tarama ve Değerlendirmeler

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

Aile Eğitimi

İletişim Bilgileri

Maresal Fevzi Çakmak Mah. Yurdunal Apt. Merkez / AFYON

info@vefaozelegitim.com

0272 217 17 85 - 0549 249 32 50

İletişim Formu